Muzeum Karla Zemana na vlastní uši

Tajemství filmového génia Karla Zemana nově přiblíží audio průvodce s hlasem Ondřeje Beránka a Evy Sinkovičové. Užijí si jej jak děti, tak dospělí.

Muzeum Karla Zemana na Malé Straně ve spolupráci s TourStories a za podpory Ministerstva kultury ČR připravilo audio průvodce, se kterým si návštěvníci Muzea mohou projít expozici tak, jako nikdy předtím. Navazuje tím na interaktivitu a hravost expozice, na kterou od začátku svého působení klade velký důraz.

Dlouhodobě se řídíme heslem „co si návštěvník vyzkouší, na to nezapomene“. Proto si většinu expozice mohou návštěvníci osahat a vyzkoušet na vlastní kůži“, říká ředitelka Muzea, Lenka Priknerová. „K tomu nyní přinášíme možnost poslechnout si ty nejzásadnější informace i perličky ze života a díla Karla Zemana na vlastním telefonu, ve své vlastní režii. Aplikace TourStories je určena pro systémy Android a iOS a je ke stažení zdarma. Standardní trasu pro dospělé i herní trasu pro děti získáte po instalaci aplikace na svůj telefon a načtením QR kódu umístěným na pokladně Muzea i v prostorách expozice. Komentovanou prohlídku jsme doposud nabízeli skupinovým návštěvám, díky audio průvodci můžeme širší vzhled nabídnout i jednotlivcům.“, dodává.

Audio průvodce je připraven ve dvou verzích. Pro dospělé a pro děti. Standardní trasa pro dospělé je určena jak lidem, kteří se s tvorbou Karla Zemana teprve seznamují, tak filmovým fajnšmekrům, kteří ocení i zákulisní informace z natáčení, bonusová videa a fotografie. Díky této verzi audio průvodce se v Muzeu ocitnete ve společnosti jednoho z nejpovolanějších průvodců – Ondřeje Beránka, filmového producenta a spoluzakladatele Muzea, který trasu obsahově připravil i namluvil.

Dětská verze je připravena tak, aby probudila zvědavost a fantazii těch, pro které Karel Zeman tvořil nejraději. Obsahovou hravost a důraz na srozumitelnost pro nejmenší návštěvníky dokresluje energický a podmanivý hlas Evy Klesnil Sinkovičové, která se na muzejním projektu podílela.

Evin hlas známe velmi dobře z jejího pořadu „Zvídavec Evy Sinkovičové“ a pro dětského audio průvodce byla jasnou volbou. Eva se dokáže hlasem smát, vyjádřit zvědavost i údiv a její projev tak děti osloví přirozeně a s laskavostí“, vysvětluje Lenka Priknerová. „Věříme, že děti tato možnost nadchne a jsme zvědavi, jak si poradí s kvízem, který jsme si pro ně v této herní trase připravili.

Na rozšiřování expozice o interaktivní prvky plánuje Muzeum pracovat i v dalších letech. Tým Muzea připravuje vytvoření digitálních 3D modelů originálních loutek z filmů Karla Zemana i z filmů jeho dcery Ludmily Zemanové, které si budou moci návštěvníci detailně prohlédnout na dotykovém panelu. Zároveň chystá zpracování audio průvodce v anglické a německé verzi a pokračovat bude i v restaurování dalších filmů, které budou tím pádem pro další generace dobrodruhů zachovány v té nejlepší možné kvalitě.

Muzeum se také intenzivně zaměřuje na oblast vzdělávání jak školních kolektivů, tak široké veřejnosti. Prostřednictvím doprovodných workshopů, příměstských táborů a edukativních programů zvyšuje povědomí o filmových technikách a podporuje atraktivitu tohoto oboru. Budováním vzájemných propojení kulturních institucí, filmové tvorby a vzdělávání spravuje odkaz Karla Zemana zajímavý i pro současné dobrodruhy.

Zahraniční osobnosti, které Muzeum Karla Zemana navštívily:
Ryan Gosling, Cate Blanchett, John Stevenson, Tim Robbins, Toby Jones, Bill Bailey